Track & Field Teams

For ESAA Championships

Alexander Stadium, Birmingham

Friday/Saturday 13/14th July

SSAA Data Protection Document

Combined Events & Race Walking Teams

For South-West Championships

Bill Whistlecroft Arena, Yeovil

Saturday 23rd & Sunday 24th June

Junior Boys



Junior Girls


Oliver D’Rozario

Wellington School


Lucy Chalmers

Millfield School

Alex Hardy-Stewart

Ansford Academy


Lydia Smith

Bishop Fox's School

Harry Barton

Millfield School


Olivia Bagg

Robert Blake Science College

Hamish Ruthven

Queen's College


Seren Rodgers

The Castle School

0



0


Intermediate Boys



Intermediate Girls


Jami Schlueter

Millfield School


Holly-Mae McKenna

Bishop Fox's School

William Stokes

Chilton Trinity School


Ellie Carrow

King's College

Matthew Scott

King's School


Andrea Gilbert

Kingsmead School

Rian Upton

King's School


Maya Jones

The Castle School

0



0


Senior Boys



Senior Girls


Toby Sauter

Richard Huish College


Cerys Lee

Taunton School

Jack Turner

Wellington School


Elise Thorner

Millfield School

Ollie Thorner

Millfield School


Anna Brophy

Millfield School

George Shurley

King's College


Harriet Fox

King's College






Junior Boys Race Walk


Junior Girls Race Walk

Will Hatch

Brymore Academy


Anna Rose

Crispin School

Will Holter-Hovind

Brymore Academy









Intermediate Boys Race Walk




Rhys Thomas

Brymore Academy




Congratulations to the athletes listed below who have been selected to represent the County.

Detailed information has been posted to all athletes via schools.

Link to Provisional SW programme

Somerset, being a ‘C’ group county, is limited to an entry of 32 individual athletes competing in one event each.

This year the standard of performance has been noticeably high with 50 National Entry standard performances including 24 National Standard performances across all events and age groups.

Congratulations to those selected to represent the County.

Commiserations to those athletes whose performance, perhaps in any other year, would have gained selection.

Please click the email link to confirm you selection to Richard Bowden.

richard@rbowden.eclipse.co.uk

Junior Girls

Amirah Weightman

Millfield School


High Jump


Lydia Smith

Bishop Fox’s School

Captain

Long Jump


Sophie Hamilton

Millfield School


Discus


Junior Boys

Felix Hamilton-Marino

Millfield School


100m


Oliver D’Rozario

Wellington School

Captain

Triple  Jump


Jadiel Wahab

Millfield School


Shot


Intermediate Girls

Abi Peake

The Kings of Wessex Academy


100m

Relay Squad

Marcia Sey

Millfield School


80m Hurdles

Relay Squad

Andrea Gilbert

Kingsmead School


300m Hurdles

Relay Squad

Amelia Wills

Millfield School

Captain

1500m Steeplechase


Poppy Pellow

Millfield School


1500m Steeplechase


Lizzy Ingram

Ansford Academy


1500m Steeplechase


Maya Jones

The Castle School


High Jump

Relay Squad

Millie Quaintance

Millfield School


Javelin

Relay Squad

Intermediate Boys

Jami Schlueter

Millfield School


Long Jump


Tom Dollery

Brymore Academy

Captain

Javelin


Senior Girls

Robyn Watkins

Millfield School


400m

Relay Squad

Bobbie Davies

Millfield School


400m

Relay Squad

Elise Thorner

Millfield School


1500m Steeplechase


Anna Brophy

Millfield School


High Jump

Relay Squad

Tori Barlow

Millfield School


Pole Vault


Cerys Lee

Taunton School

Captain

Long Jump

Relay Squad

Tait Jones

Millfield School


Discus


Ashley Bailey

Millfield School


Long Jump

Relay Squad

Emily Dibble

Millfield School


Javelin


Senior Boys

Matthew Alvarez

Taunton School

Captain

200m

Relay Squad

Joshua Gillespie

Millfield School


200m

Relay Squad

Jack Turner

Wellington School


High Jump

Relay Squad

Ben Le Rougetel

Millfield School


High Jump


Ollie Thorner

Millfield School


Pole Vault

Relay Squad

Freddie Thornhill

King’s College


Javelin


Kayokeri Animashawun

Millfield School


Discus

Relay Squad

Please click the email link to confirm you selection to Richard Bowden.

richard@rbowden.eclipse.co.uk

County relay teams will be made up from those in the squads dependent upon individual event timings

For this championship the full information pack and return forms are being sent by post to all athletes. This should be received by the end of the week (Fri 22nd)

1: and 2: